Łazy – co kryje się na dnie Jeziora Jamno?

Łazy to bardzo spokojna wioska nadbałtycka, która każdego roku gości poszukiwaczy wypoczynku w kameralnej atmosferze. Łazy leżą w województwie zachodniopomorskim, podlegają pod względem administracyjnym pod powiat koszaliński oraz gminę Mielno, której stolica o nazwie Mielno jest znana jako centrum wakacyjnej całodobowej rozrywki.

Łazy generują zupełnie inny klimat i nie są nastawione na imprezowiczów. Tutaj można rzeczywiście odpocząć – każdy znajdzie dla siebie przestrzeń, w której nie będzie narażać się na turystyczny zgiełk. Można powiedzieć, że to jeden wielki rezerwat przyrody – wieś jest objęta chociażby obszarem chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego oraz obszarem Natura 2000 Jezioro Bukowo. Poza terenem zabudowanym można podziwiać Rezerwat Przyrody „Łazy”, w którym to motywem przewodnim są lasy bagienne oraz torfowiska.

Baza noclegowa (Łazy – noclegi i hotele) kusi nie tylko amatorów plażowania. To ogromna korzyść dla wypoczynku, zdrowia i urody. Plaża we wsi jest czysta i zadbana. Turyści mają do swojej dyspozycji kąpielisko morskie długie na sto metrów. Dla własnego bezpieczeństwa warto jest zażywać kąpieli morskich w miejscu strzeżonym. W innych przypadkach można sobie poszukać odosobnionego miejsca na dzikiej plaży, gdzie raczej nikt nie będzie przeszkadzać w odpoczynku. Przy plaży znajduje się taras widokowy, z którego wieczorami można zachwycać się zachodami słońca. Podczas sztormów woda odkrywa ślady po istniejących niegdyś lasach, co potwierdza zasadność nazwy wsi, wywodzącą się od słowa „łaz”, które oznacza przestrzeń po wykarczowanym lesie, mającą przeznaczenie pod pola uprawne.

Co kryje się na dnie Jeziora Jamno?

W Łazach jest dostęp nie tylko do Bałtyku, ale i do jezior Jamno i Bukowo. Przed wybuchem II wojny światowej na obszarze pomiędzy Unieściem a Łazami funkcjonował eksperymentalny poligon wojsk niemieckich, w którym nadrzędną rolę spełniały łodzie latające i wodnosamoloty. Po zakończeniu wojny tereny te zajęła polska jednostka wojskowa, zwolniła je dopiero w latach 90-tych XX wieku. Nikt nie wie, co dokładnie znaleziono na tym poligonie. Nieoficjalnie mówi się, że pod dnem Jeziora Jamno znajdują się wielkie zbiorniki paliwa i że jest betonowa szosa, która prowadzi na dno akwenu. Niestety, nawet jeśli coś zostało odkryte po wojnie, to zostało przez ówczesne władze zatajone. XXI wiek to znakomity okres dla odkrywców i pasjonatów tajemnic, którzy dzięki posiadaniu specjalistycznego sprzętu mogą dokonać niezwykłych osiągnięć.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>