Historyczne budynki w Wiśle

Zastanawiając się nad tym, gdzie spędzić wakacje, aby nie tylko wypocząć, ale również trochę pozwiedzać warto wybrać się do Wisły, czyli jednej z najpopularniejszych górskich miejscowości, do której każdego roku przyjeżdża wielu turystów. O górskich wędrówkach można poczytać także tutaj. Wydawać by się mogło, iż to jedynie góry oraz pobliskie sklepiki, jednak w mieście tym znajduje się wiele zabytków, które warto zobaczyć, aby poznać historię tego miejsca.


Zwiedzanie lokalnych reliktów podobnie jak piesze wycieczki jest niezwykle męczące, dlatego też warto znaleźć sobie odpowiedni nocleg, aby dobrze wypocząć po takiej eskapadzie. Z racji tego, iż Wisła to dosyć popularna miejscowość turystyczna to należy liczyć się z tym, iż w sezonie przyjeżdża tutaj wiele osób, dlatego też znalezienie wolnego pokoju w serwisie Meteora () może być dosyć trudne pomimo tego, iż baza noclegowa jet tutaj dosyć dobrze rozwinięta i stale się powiększa. Zdecydowanie jednak można liczyć tutaj na wiele ośrodków wczasowych, hoteli, a także prywatnych kwater, dzięki czemu każdy turysta powinien znaleźć tutaj coś odpowiedniego na swój portfel.

Wracając jednak do zabytków, to pierwszym ciekawym obiektem jest karczma pochodząca z 1794 roku, w której obecnie znajduje się jednak Muzeum Beskidzkie będące oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego. W budynku tym można podziwiać eksponaty związane z życiem oraz kulturą górali Beskidu Śląskiego.

Kolejnym, który warto zobaczyć, jest kościół ewangelicko-augsburski Apostołów Piotra i Pawła, który został wzniesiony w 1838 roku, będący świetnym przykładem klasycystycznej architektury.

Dumą jest budowla mająca ponad 110 lat. Myśliwski Pałacyk Habsburgów, będący obecnie siedzibą wiślańskiego koła PTTK. Oprócz wspomnianych zabytków, w Wiśle znajduje się również enklawa starego budownictwa drewnianego, w skład którego wchodzą także: stara szkoła wzniesiona w 1891 roku oraz chałupa góralska, która została tutaj przeniesiona z Jonidła na początku XX wieku.

Wydawać by się mogło, iż w Wiśle nie ma co liczyć na żadne zabytki, jednak w mieście tym znajduje się kilka niezwykle ciekawych budynków, które warto zobaczyć, ponieważ tworzą historię tego miejsca. Niektóre z budynków nie spełniają obecnie swoich pierwotnych funkcji, jednak służą wszystkim lokalnym mieszkańcom.

«
»

2 comments on “Historyczne budynki w Wiśle”

  1. successfulll pisze:

    Nie wspomnieliście nic o Małyszu a on jest legendą Wisły ;-)))

  2. Grzechu pisze:

    Wisła to miasto sezonowe latem i zimą fajne, ale wiosną i jesienią to już mniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>