Rymanów-Zdrój – historia uzdrowiska z miłością w tle

Najczęściej Rymanów-Zdrój odwiedzany jest przez licznych kuracjuszy z całej Polski. Rzeczywiście miejscowość znajdująca się na Podkarpaciu wyróżnia się wieloma walorami, takimi jak źródła wód mineralnych, z których utworzono pijalnie. Jednak, żeby móc zarezerwować tutaj noclegi, potrzebne było założenie tej miejscowości. Jeśli już odwiedzimy kurort na Podkarpaciu, a także zadowolimy się tym, co oferuje tutejsza baza noclegowa [np. tu: ], będziemy mogli również zapoznać się historią powstania uzdrowiska.

Żeby dowiedzieć się, w jaki sposób powstało uzdrowisko, trzeba byłoby wrócić do 1872 roku. Ponieważ właśnie wtedy hrabina Anna Potocka, jak i również hrabia Stanisław Antoni Potocki zostali oficjalnymi właścicielami Rymanowa i postanowili założyć Rymanów-Zdrój. Później już zaczęto powoli odkrywać tutejsze źródła wód mineralnych, chociaż pierwsze źródło zostało znalezione całkowicie przypadkowo. Jego odkrywcą był synek pary, który zobaczył ciekawe źródełko podczas wspólnego spaceru. Zaczęto badać niezwykłość wody.

Nad wodami mineralnymi występującymi w Rymanowie-Zdroju pochylały się wielkie osobistości ze świata nauki. Wśród nich wymienić można było profesora doktora Bolesława Luostańskiego, Bronisława Radziszewskiego, a nawet doktora Wesselshy’a, który specjalnie przybył do tego wyjątkowego miejsca z Wiednia. Szybko zaczęto również budowę pierwszych pensjonatów, które miały na celu przyjmowanie kuracjuszy. Przełomowym dokonaniem na terenie uzdrowiska było wybudowanie kolonii lwowskiej w 1885 roku. Ponieważ właśnie tam po raz pierwszy zaczęto leczyć małych pacjentów. Był to niezwykle owocny czas dla tutejszej miejscowości. Co chwile budowano nową willę lub pensjonat. Większość z nich wyróżniała się modnym w tamtych czasach stylem secesyjnym. Niestety jak wiadomo czasy dwóch wojen światowych nie były łaskawe, również dla tych miejscowości. Podczas I wojny światowej dokonano wielu zniszczeń. Zaraz po zakończeniu wojny zaczęto odbudowywać obiekty. II wojna światowa wywołała ponowną falę strat, po której dopiero po latach zaczęto przywracać do życia stare budynki. Część z nich całkowicie wyburzona, została zamieniona zupełnie nowymi obiektami.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>