Stara część miasta Hel – tragiczne losy

Hel to miasto znajdujące się nad Morzem Bałtyckim, w województwie pomorskim, podlegające pod powiat pucki i gminę Hel. Miasto ma niesamowite położenie – leży na samym krańcu cyplu o kształcie kosy, który można uznawać za nadmorski koniec świata. Jest ośrodkiem turystyki – każdego roku cieszy się ogromną popularnością wśród przyjezdnych, którzy chcą wypoczywać w jednym z najbardziej niezwykłych miejsc. Lokalna baza noclegowa jest znakomicie przygotowana na przyjmowanie gości z różnych zakątków świata. Noclegi z pewnością nie należą do najtańszych, ale też nie ma w nich zbytniego przesadyzmu kosztowego (zestawienie cen: ). Jest to także ośrodek rybołówstwa. W mieście funkcjonuje port morski z obsługą kutrów rybackich i żeglugi pasażerskiej. Hel ma także garnizon Marynarki Wojennej z portem wojennym – od zarania dziejów miasto było ważnym ośrodkiem militarnym.

Hel został założony w XII wieku – nosił wówczas nazwę Gellen. Śledzie były głównym towarem handlowym. W XIII wieku osada była tak silnym ośrodkiem handlu, że z powodzeniem mogła konkurować z potęgą ówczesnego Gdańska. W tym czasie Świętopełek II (zestawienie informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/swietopelek_II), książę pomorski, nadał osadzie prawa miejskie. W XIV wieku miasto zajęli Krzyżacy. W XV wieku rozwój nieco przyhamował. W XVI wieku został sprzedany miastu Gdańsk. Wtedy też miasto zaliczyło istny armagedon. Stara część miasta – jak mówi legenda z powodu pychy jej mieszkańców – została nawiedzona przez kataklizmy: trzęsienie ziemi i zalanie przez fale Bałtyku. Linia brzegowa straciła 250 metrów na rzecz Morza Bałtyckiego. Z czasem Bałtyk pochłonął ruiny Starego Helu, a jeszcze na początku XX wieku można było napotkać się na ludzkie kości z zatopionego cmentarzyska. Niektórzy mogą usłyszeć dźwięk dzwonów z zatopionego miasta. Ta historia, połączona z wrakami statków na dnie, może być najciekawszym tematem dla pasjonatów przygód i poszukiwaczy zaginionych skarbów.

Co robić w mieście? Hel jest topowym kurortem, w którym nie ma szansy na nudę. Na każdym kroku na turystów czeka wiele atrakcji, których nie da się ominąć w sposób obojętny. Warto jest odwiedzić jedyne w kraju Fokarium, które za punkt honoru przyjęło odtworzenie kolonii fok szarych. Jest też latarnia morska, którą swego czasu zaszczycił obecnością marszałek Józef Piłsudski. Plaża to oczywiście główna atrakcja, z poziomu której można sobie tylko wyobrażać, co się dzieje za horyzontem.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>